Костянтин Назаренко

правник, громадський діяч

Головна | RSS
Головна » Статті » Перепост

Прапор на вежі 3

Пріоритет бандерівського Стрия

 

А менш, ніж за місяць, 21 травня 1989 року синьо-жовті прапори публічно були підняті в Стрию. Це сталося під час богослужіння на могилах батьків кардинала Мирослава Любачівського та на місці поховань жертв НКВД 1941 року

 

І це був місточок до ще однієї з цих історій. Адже найперше в повоєнній Україні українські національні прапори над адміністративною будівлею офіційно підняли саме в Стрию.

 

Що було саме так – нема дива. Стрий – «друга батьківщина» Степана Бандери. Навіть у патріотичній Галичині стрияни вирізняються своїм патріотизмом.

 

Це було 14 березня 1990 року. Наступного дня після того, як у Москві скасували 6-у статтю Конституції СРСР, яка закріпляла за Комуністичною партією керівну роль у радянській державі. Львів’яни після першого туру виборів чекали місяць, а стрияни не дочекали навіть завершення другого туру.

 

Після вже згаданого 21 травня 1989 року у Стрию «покотилася лавина». Прапори підняли в червні на Зелені свята, потім 9 липня – під час святкування Купала над рікою Стрий, у серпні-вересні – з нагоди відкриття пам’ятників Т.Шевченку в сусідніх селах, 8 жовтня – на стадіоні під час спортивного дійства, 26 грудня – в міському будинку культури, в лютому 1990-го – під час пікетування міському компартії.

 

Уже через тиждень після першого туру виборів (11 березня) на центральній площі міста зібрався багатотисячний натовп. Головне вимога була – встановлення національного прапора над міською радою поруч з державним. Стрияни не стали навіть чекати, поки збереться нова демократична міська рада. Ну  то їх попросили зачекати бодай до засідання міськвиконкому (14 березня).

 

Напередодні (13 березня) на засіданні Стрийської крайової організації НРУ група активістів отримала відпвідні доручення: Богдан Ботвин – підготувати та посвятити прапор, Орест Галицький – зробити кронштейн (стояк), Василь Бичко – забезпечити встановлення прапора.

 

Ранком 14 березня міську раду, де відбувалося позачергове засідання виконкому оточила велика кількість рухівців із міста та району. З іншого боку, на засідання прийшли прокурор міста Стрия Тарас Костур і начальник місцевого відділення КГБ Ю.Колодяжний. Були присутніми були також новообрані депутати та представники громадськості.

 

Перед обговоренням виступив Ю.Колодяжний., який звернув увагу на те, що ні в якому законі не описано яким має бути національний прапор, а той, який хочуть встановити, – це бандерівський націоналістичний прапор. Тому кожен член виконкому повинен усвідомити, які можуть бути для нього наслідки.

 

Вирішальну роль відіграла позиція прокурора міста Тараса Костура, який, за одною версією, заявив, що прийняття такого рішення є юридично незаконним, але як громадянин він розуміє необхідність його прийняти для заспокоєння громадськості. За версією самого Костура, він сказав навіть таке: “Поруч із державним червоно-синім прапором народ заслужив право бачити і свій національний синьо-жовтий прапор”.

 

​Світлина Е.Ушневича

 

 

Оригінал протоколу того засідання та його рішення не збереглися, але нібито воно виглядало так:

 

"Про встановлення національного прапора України.

 

У зв’язку з напруженою суспільно-політичною ситуацією, яка склалася у м. Стрию і на вимогу громадськості міста та з метою недопущення подальшої дестабілізації і зриву виборів до місцевих рад виконавчий комітет Стрийський міської ради народних депутатів вирішив: встановити на будинку виконкому український національний синьо-жовтий прапор на одному рівні з державним прапором УРСР”.

 

Свої підписи під документом поcтавили голова та секретар виконкому.

 

 

Поки голова виконкому І.Матійців зачитував рішення перед громадою, його перший заступник М.Мазур разом з представниками громадськості пішли відчиняти горище і встановлювати прапор. Цю почесну місію виконали рухівці Богдан Ботвин, Василь Бичко, Олег Бойко, Орест Галицький, Роман Дрімайло та Богдан Морквич. В цей момент в небі ключем пролітали журавлі. Всі сприйняли це як добрий знак. Мітинг і його учасників, встановлення прапора зафіксував на фотоплівці Едуард Ушневич, ці фото видали як поштову листівку 1999 року.

 

 

В момент підняття прапора в небі ключем пролітали журавлі.

 

 

Відео Олега Кареліна: «Підняття українських прапорів над містом Стрий 1990 р.»

 

 

Наступного дня до Стрия прибули заступник прокурора області Миронович, заступник начальника обласного управління міліції Крет, кілька працівників КГБ. Вони запропонували Т.Костуру внести протест на рішення міської ради, а голові міськвиконкому – вночі зняти прапор. Вказівку не було виконано.

 

30 березня "Правда України” опублікувала коментар на стрийські події першого заступника прокурора УРСР В.Г.Синюкова: "Дії Стрийського виконкому і новообраних депутатів є протизаконними, тому що були грубо порушені Конституція УРСР, інші законодавчі акти. Згідно з законом УРСР від 5 червня 1981 р. "Про прапори і вимпели державних і суспільних органів, організацій УРСР та їх посадових осіб” такі прапори і вимпели підлягають реєстрації. Не зареєстрованими користуватися заборонено, в тому числі і синьо-жовтими”.

 

Газета повідомляла, що питання про незаконність цієї події розглянув прокурор області та вніс її на розгляд облвиконкому.

 

Але все це вже було до нічого. 16 березня на колегії обласної прокуратури розглядали дії прокурора Стрия Т.Костура. Але на його захист виступили ряд колег. А вже невдовзі на пропозицію В’ячеслава Чорновола Т.Костура затвердили начальником обласного управління юстиції.

 

1998 року на стіні Стрийської міської відкрили меморіальну таблицю на честь подій 14 березня 1990 року.

 

 

 

Останнім часом на лаври Стрия почав претендувати Дрогобич: мовляв, у Стрию рішення про прапор не законно обрані депутати, як у Дрогобичі, а чиновники. При цьому відповідна ухвала Дрогобицької міської ради датована 2 квітня – лише на день раніше за Львівську.

 

Галичина потроху нагадує Елладу, де сім міст змагалося за право вважатися батьківщиною Гомера.

Збруч

Категорія: Перепост | Додав: kopen (27.08.2016)
Переглядів: 271 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Категорії розділу
Мої статті [15]
Перепост [8]
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
СтрийПорт - каталог сайтів Стрийщини
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0