Костянтин Назаренко

правник, громадський діяч

Головна | RSS
ЗАСІДАННЯ ЧЕТВЕРТЕ
Сесійний зал Верховної Ради України. 4 вересня 1991 року. 16 година.
Головує Голова Верховної Ради України КРАВЧУК Л.М.

 ЯВОРІВСЬКИЙ В.О., голова Комісії Верховної Ради України з питань Чорнобильської катастрофи /Світловодський виборчий округ, Кіровоградська область/. Шановна Верховна Радо України! Ми сьогодні пройшли, по-моєму, багато підводних рифів і, слава Богу, вистачило нам розуму багато питань зняти. Є ще одне питання, яке назріло. Мабуть, розумно буде не дати йому перезріти, а вирішити вчасно. Я за погодженням із нашим керівництвом вношу такий, власне кажучи, з одного речення проект постанови і вірю, що ви за нього проголосуєте.
 "Постанова Верховної Ради України.
 У зв'язку з проголошенням Верховною Ради України Акта про незалежність України до прийняття Конституції України і проведення всенародного референдуму про нову державну символіку підняти над Верховною Радою України історичний національний синьо-жовтий прапор, що символізує миролюбиву Українську державу в образі чистого неба і хлібного лану.
 25
 Прапор підняти в день прийняття цієї постанови".
 Шановні товариші! Кілька слів просто скажу про свою позицію. Ви знаєте, цей прапор уже і на московських майданах майорів, і біля "Білого дому". Ви знаєте, що зараз відбувається на нашому майдані. Є ще одне питання, яке потрібно зняти. Буде референдум, буде Конституція, народ вибере собі символіку. Тієї Української Радянської Соціалістичної Республіки 10 днів уже немає, є оцей перехідний період. Я думаю, ми розумно вчинимо, якщо, коли не помиляюся, 263 голоси підтримають проект цієї постанови.
 ГОЛОВА. Володимире Олександровичу! Я хочу тільки попросити вас, щоб після того, як стався ДКНС, ви не вживали слів "від імені керівництва".
 Перший мікрофон.
 ЛУБКІВСЬКИЙ Р.М., член Комісії Верховної Ради України у закордоннях справах /Яворівський виборчий округ, Львівська область/. Шановні народні депутати! Шановний Леоніде Макаровичу! Я маю честь повторити свою заяву, яку виголосив минулого разу і яка зафіксована у нашій стенограмі. Я повторюю цей текст.
 "Шановні народні депутати, український народе! Сьогодні звершується торжество історичної справедливості. Ми повертаємося в лоно цивілізованих держав, опираючись на багатовікову традицію нашої державності - демократичної, миролюбивої і відкритої для всього світу. Виходячи з цієї традиції і з традиції пошани до національних святинь, а також традицій боротьби за незалежну Українську соборну демократичну державу, пропоную внести національний
 26
 український жовто-синій прапор і встановити в приміщенні і на куполі Верховної Ради".
 Я до цього додам тільки одне. У всіх цивілізованих країнах, у всіх парламентах подібні речі приймаються консенсусом, тобто згодою. Давайте ми згодою приймемо цю данність. Нам народ наш подякує, і ми щасливі зійдемося знову на наступне засідання Верховної Рада. Будь ласка, проявімо тут велику однодушність і згоду.
 ГОЛОВА. Другий мікрофон.
 ПІСКУН О.І., член Комісії Верховної Ради України з питань державного суверенітету, міжреспубліканських і міжнаціональних відносин /Зарічний виборчий округ, Сумська область/. Леоніде Макаровичу! Я в цілому підтримую це питання, але як історик і відповідальний від Народної рада за проведення наукової конференції з питань національної символіки /ви знаєте, вона відбулася і ми давали рекомендації/ хочу сказати, що конференція дійшла думки, що національна символіка референдумом не визначається. В усіх країнах світу так зроблено, і тому я пропоную вилучити із постанови слова, це йдеться про проведення референдуму з питань національної символіки. Національна символіка визначається не референдумом, а народом, парламентом. Щодо герба. На герб оголошений конкурс. А національну символіку...
 27
 ГОЛОВА. Я міг би з цим погодитись, але Володимир Олександрович написав правильно. У нас є постанова, прийнята Верховною Радого, про проведення референдуму з цього питання.
 ПІСКУН О.І. Це були інші часи. Є ще пропозиція депутата Червонія, теж проект постанови.
 ГОЛОВА. Не треба тут зараз категорій - "державна", "національна". Якщо "державна", то перед вами поставлять питання, щоб над куполом була державна символіка, а не національна. От тоді ви не відповісте на це запитання. Ми ж - держава, тому там написано правильно.
 Третій мікрофон.
 ЧЕРВОНІЙ В.М., апаратник Рівненського виробничого об'єднання "Азот" /Ленінський виборчий округ, Рівненська область/. Шановні народні депутати! Я б хотів сказати вам, що під синьо-жовтими українськими національними прапорами честь, гідність і демократію захищали не лише під "Білим домом" у Москві, її захищали тут, на Україні. І громадяни України саме під синьо-жовтими прапорами в дні державного заколоті виходили на площі і майдани. І, Леоніде Макаровичу, у вас на батьківщині в моїй присутності в першій день заколоту, 19 вересня, було освячено і встановлено три українських синьо-жовтих прапора - на знак певності і святої віри в те, що українська незалежність, український суверенітет буде відстояно.
 28
 І, я вважаю, через те, що синьо-жовті кольори мають глибоку вікову історичну традицію в історії символіки і геральдики українського народу, ми не повинні це питання виносити на референдум. Ми повинні його вирішити тут рішенням Верховної Ради. Ніде в світі немає такого, і я не знаю таких фактів, щоб вирішували референдумом долю своєї історії, своєї історичної традиції. Саме життя, особливо життя останнього місяця і особливо в дні заколоту, підтвердило, що український національний синьо-жовтий, прапор заслужив на те, щоб бути не просто національним, а бути державним, щоб він був символом нашої незалежної української держави. І тому дозвольте мені запропонувати короткий проект постанови з цього питання. Він трохи відрізняється від попереднього.
 "Постанова Верховної Ради України: Враховуючи багатовікову традицію синього і жовтого кольорів в історії символіки і геральдики українського народу, а також той факт, то під синьожовтими прапорами у дні державного заколоту 19-21 серпня 1991. року громадяни України відстоювали конституційний лад і суверенітет України, Верховна Рада України постановляє:
 Перше. Встановити, що державним прапором України є синьожовтий прапор.
 Друга. Підняти синьо-жовтий прапор над Верховною Радою України 4 вересня 1991 року.
 Третє. Комісії у питаннях законодавства і законності внести відповідні пропозиції про зміни до Конституції України на сесію Верховної Ради України".
 Дякую. Я вам передаю цей проект.
 29
 ГОЛОВА. Я прошу вас дотримуватись того порядку, який ми з вами визначали. Депутат Володимир Яворівський запропонував правильний проект. Це означає, що ми не відміняємо державного прапора, ми піднімаємо національний прапор поряд з державним, як це скрізь зроблено, навіть у Львівській області.
 Я ставлю це питання на голосування. Пропозицію і проект депутата Яворівського. Прошу проголосувати.
 "За" - 205. Рішення не прийнято. Не голосували 42 народних депутати.
 Чіткіше вам сформулювати? Я сформулюю чіткіше. Почекайте, не треба зараз міняти проекти так швидко, тоді ні до чого не домовимося. Я повторюю, слухайте уважно.
 "У зв'язку з проголошенням Верховною Радою України Акту про незалежність України, до прийняття Конституції України і проведення всенародного референдуму про нову державну символіку, підняти над Верховною Радою України історичний національний синьо-жовтий прапор, що символізує миролюбну українську державу в образі чистого неба і хлібного лану".
 Що це за постанова? Вона поважає нашу постанову про референдум - раз. Вона не відміняє державної символіки - два. Вона лише визначає національну символіку - три. Що це не ясно? /Шум у залі/.
 Це я зроблю. Хто знаходиться в коридорі, я просив би зайняти свої місця в залі. Мені дуже важко працювати. Ну, почекайте! Якщо ми зараз змінимо цей проект, то до чого ж тоді домовимося?
 30
 Мені кажуть, що депутати не знали, за що вони голосують. Просять переголосувати. Ні, не обов'язково переєстровуватися. Я прошу після того, як я прочитав і пояснив, проголосувати. Сказали, що немає бажаючих обговорювати, тепер з'явилися...
 Рішення не прийнято. Все, закінчили це питання.
 Шановні народні депутати! Займіть, будь ласка, свої місця. Я вам поясню. Згідно з Регламентом, який ми з вами прийняли і доповнили, реєстрація проводиться двічі: вранці, на ранковому засіданні, і ввечері. Двічі ми вже голосували за проект постанови. Хто як голосував, так і голосував. Я ж не можу... Будь ласка,
 СУХИЙ В.В., голова Комісії Верховної Ради України з питань відродження та соціального розвитку села /Павлоградський виборчий округ, Дніпропетровська область/. Леоніде Макаровичу! Воно не пройшло і пройти не могло з такими порушеннями. На засіданні Президії не розглядалося це питання, на порядку денному не стояло. Виникло питання тільки що, і вам захотілося поставити його на голосування. Оце і вся відповідь. Давайте розглянемо його так, як потрібно за законом. Може, тоді воно і пройде.
 ГОЛОВА. Справа в тому, що не треба зараз так реагувати. Бачите, російський парламент прийняв таке рішення і встановив свій прапор національний, підтвердивши державне рішення. Тут агітувати не потрібно.
 Другий мікрофон.
 31
 АЛТУНЯН Г.О., голова Харківського міського комітету народного контролю /Київський виборчий округ, Харківська область/. Вибачте, я буду говорити російською мовою. Я хочу сказать, уважаемые коллеги, что нет ни одной республики в бывшем Советском Союзе, где бы не был поднят национальный флаг. Неужели мы и здесь будем вот так идти? Ну, как же так можно, подумайте об этом. Народ, который стоит на площади, когда мы проходим, плюет, если нет сине-желтого флага. Этот народ, конечно, ведет себя не очень хорошо. Так давайте же мы будем вести себя достойно. Они сегодня ждут этого момента. Они только ради этого тут! И мы все равно этого не делаем. Нет республики, повторяю, ни одной! Так неужели я, армянин, должен уговаривать украинцев, бывших членов партии, чтобы, они наконец, поняли, о чем идет речь? Невже не соромно, справді! /Оплески/.
 ТАНЮК Л.С., голова Комісії Верховної Ради України з питань культури та духовного відродження /Ватутінський виборчий округ, м. Київ/. Я прошу хвилиночку уваги. На засіданні комісії, дорогий мій колего, ми обговорили це питання і сформулювали трішки простіше. Мені здається, що в цій формулі...Байрака, я вас прошу, ви ж хороший чоловік. Отже, постанова про встановлення над будинком Верховної Ради України національного прапора.
 "У зв'язку з проголошенням державної незалежності України, враховуючи те, що робота в комісії по символіці ще не закінчена, Верховна Рада України постановляє: до остаточного вирішення питання про державну символіку України встановити над будинком Верховної Ради національний синьо-жовтий прапор".
 32
 Я думаю, що туї немає ні референдуму, ні Конституції, ніяких правових речей, що зобов'язували б нас чекати. Мова йде про те, що ми сьогодні встановлюємо національний прапор над нашою Верховною Радою. Я прошу цю формулу підтримати.
 ГОЛОВА. Лесю Степановичу, одне запитання: а що буде з державним прапором?
 ТАНЮК Л.С. Державний прапор залишається як державний прапор, ніхто його не відміняє. Ми остаточно будемо вирішувати питання державної символіки після того, як пройде конкурс. Ми оголосили цей конкурс. Усі ці проекти готові, і зараз ми їх будемо розглядати.
 ГОЛОВА. Яворівський же правильно запропонувати. Ну, почекайте... Тоді нам треба відмінити всі наші постанови. Шановні народні депутати! мова йде про національний прапор, другий мікрофон.
 ДРАЧ І.Ф., перший секретар правління Київської організації Спілки письменників України /Артемівський виборчий округ, львівська область/. шановний Голово! Шановні депутати! Ви ж самі розумієте, до чого ми призводимо зараз цією ситуацією. Те, що ми тут збираємося, і поруч тут народ... Якби ми цього... Ну що ж ні, що ж ні та ні! Аби ж ми справді... можливо, є тут якісь помилки в тому розумінні, що не розглядалося це рішення в Президії, в комісії, відразу воно не пройшло. Але ж коли ми поставили це питання на голосування, коли справді вже всі республіки
 33
 Союзу приєдналися до тих історичних змагань своїх народів за волю і незалежність, і над їхніми парламентами є свої національні прапори, яким чином Україна може опинитися в такій ситуації? Це ж просто-таки незрозуміло. Після того як цей прапор із трикольоровим прапором Росії був на тих самих барикадах, його справді треба було негайно тоді ще,24 числа, підняти і встановити. Ми просто запізнюємося. Ми не можемо вийти з парламенту, ми мусимо тут ночувати, продовжувати засідання, завтра тут бути, поки цього питання ми не вирішимо. Просто не зможемо вийти із цього парламенту. Ми провокуємо кровопролиття цією ситуацією, що створюємо.
 ГОЛОВА. Іване Федоровичу, от до цього, що ви сказали, я був з вами. А вже тепер - "кровопролиття".. Не вживайте цього слова, я вас благаю. Спати не буде вся Україна після цих ваших слів. Не буде кровопролиття, тому що ми приймемо сьогодні правильне рішення. /Оплески/.
 ДРАЧ І.Ф. Я теж так думаю, що мусить вистачити глузду на це рішення.
 ГОЛОВА. Перший мікрофон.
 СЕРБІН Ю.С. Я звертаюся до своїх колег з більшості. Я зовсім не розумію. Ми змінили назву нашої держави. Назвали її Україною. Тепер виникло питання: є у нас державний прапор чи ні? Але його слід іще залишити, тому що потрібно 300 голосів
 34
 депутатів, щоб його змінити. Це Конституція. Не знаю, чого ж ми зараз створюємо конфронтацію. Що зміниться з того, що ми піднімемо національний прапор? Все це ми визнали. Давайте подумаємо, навіщо ця конфронтація. І давайте проголосуємо за те, щоб встановити поряд з державною національну символіку. Давайте подумаємо.
 ГОЛОВА. Другий мікрофон.
 МАРЧЕНКО В.Р., член Комісії Верховної Ради України у закордонних справах /Роменський виборчий округ, Сумська область/. Уважаемый Леонид Макарович! Мне представляется, что депутатов сейчас ставят в не совсем понятное положение. Почему? Потому что, я думаю, с таким вопросом мы должны приехать в округа /например, я - в свой, потому что в моем округе есть разные мнения о национальной символике/ посоветоваться с избирателями, коль мы парламент и выражаем волю народа, и тогда я проголосую с чистой совестью. Поэтому я прошу не спешить, а с возобновлением сессии поставить этот вопрос на голосование.
 Спасибо.
 ГОЛОВА. Шановні народні депутати! Я завжди слухаю уважно таку дуже цікаву пропозицію: нам потрібно порадитися з виборцями. Це справляє на всіх велике враження. Але давайте ми уточнимо. Приїде народний депутат, збере 600 виборців, більше він не зможе, це максимум. Потім повернеться і скаже,
 35
 що 350 виборців висловилися про те, що їм подобається інший колір. І це вже що, підстава? Для того щоб радитися з виборцями, треба проводити опитування або референдум. І зараз це питання не вирішується. Ось перший секретар райкому партії, послухайте, що сказав: "Стоїть і буде стояти до тих пір, поки не вирішимо конституційним шляхом державну символіку". Але всі республіки мають національну символіку. Йдеться про національну символіку. Про що вам потрібно радитись, я хочу вас запитати? І скільки вже можна радитись? Адже кожен депутат /сьогодні час такий/ повинен мати свою власну позицію. Якщо йому щоразу треба звертатися до виборців... Хай він переконає виборців, хай він зробить те, що має зробити. Але ця перманентна рада з виборцям...Та ми ніколи тут нічого не приймемо! Я хочу, щоб ви це зрозуміли. Мова йде про те, що, дійсно, Україна лишилася єдиною республікою, яка не має своєї національної символіки. Не має, розумієте?
 Давайте так. Вже все, що хотіли, сказали. І комісії, і виборці тут були, все було. Але це означає механізми, які потрібно включити для того, щоб завалити будь-яке питання.
 Якщо так, то ми голосуємо вже востаннє. Я тільки хочу попросити народних депутатів, щоб вони зайшли до залу, тому що дехто вже злякався і не хоче голосувати.
 Третій мікрофон.
 36
 МОСКОВКА В.М., секретар Комісії Верховної Ради України з питань гласності та засобів масової інформації /Ленінський виборчий округ, Харківська область/. Шановні депутати! Шановний Голово! У нас у цьому залі з самого ранку відбуваються дуже цікаві речі. Ви згадайте, ми тільки-но зареєструвалися, вранці було 363 депутати. Коли ставилося питання про внесення до порядку денного питання про засоби масової інформації, на табло була цифра 324.Далі - було 280. Зараз - 268. Але пригадайте, жоден не вийшов до мікрофона і не сказав, що він протестує проти внесення питання про пресу. Не висловив свою позицію жоден депутат з тих, котрі картки вийняли,-40 чоловік вийняли вранці картки. Таке ж саме відбулося і зараз при голосуванні за символіку. Жоден не вийшов сюди, не запротестував, що не треба нам цього робити, а мовчки вийняв картку, не взяв участі в голосуванні.
 Я пропоную доручити відповідній комісії внести поправку до нашого Регламенту, у якій чітко визначити, що депутатів, які немотивовано виймають картки, не беруть участі в голосуванні, вважати такими, що саботують роботу Верховної Ради.
 Які наслідки має така позиція? Уже надходять телеграми з місць про те, що колективи редакцій виявляють недовіру своїм керівникам, і до них уже застосовують утиск пі редактори, які залишаються на своїх місцях. От така телеграма прийшла з Хмельницького. Те ж саме буде і з постановою про державну символіку. Якщо ми вийдемо з залу без цього рішення, тоді, дійсно, нам дуже важко буде спрямувати наше суспільство у конструктивне русло. Тому я благаю вас облишити зараз цю ідеологічну суперечку і підтримати здорову пропозицію нашого Голови Леоніда Кравчука.
 37
 ГОЛОВА. Останній виступ.
 СМЕТАНІН В.І. Товарищи, вы кричите, кричите, да не закричите все равно. Вот сейчас выступал украинец. Я выступаю - русский. Я очень люблю Украину. Но я горжусь Россией, которая спасла демократию. И с каким же удовольствием я смотрел на тот дирижабль или аэростат /как его назвать?/ который был поднят над Москвой на митинге с национальным трехцветным флагом россиян и национальным флагом Украины - двухцветным желтосиним. Так почему же мы раздумываем? Мы говорим о национальной символике, а не о государственном флаге. Государственный флаг будет меняться после референдума, после принятия Конституции и так далее. Сегодня идет речь о национальной символике. Так будем же достойными нашего государства, которое мы с вами провозгласили 24 числа, и не будем мелочиться, а проголосуем и поднимем флаг над куполом.
 ГОЛОВА. Третій мікрофон.
 САНІН В.Н., заступник начальника внутрішніх військ МВС СРСР по Україні і Республіці Молдові /Жовтневий виборчий округ, Харківська область/. Уважаемые депутаты! Сегодня встал вопрос о национальной символике, в частности о желто-синем флаге. Конечно, может быть кем-то он не очень воспринимается, ибо мы привыкли к определенному цвету за прошедшее время.
 38
 Однако сегодня вопрос поставлен верно. Конечно, нужно решить этот вопрос и поддержать предложение, чтобы сегодня на нашем самом высочайшем здании - над зданием Верховного Совета был поднят национальный желто-синий флаг. И я считаю, что надо поддержать это решение и отныне все спорные вопросы необходимо прекратить.
 Спасибо. /Оплески/.
 ГОЛОВА. Якщо вже після промови найінтернаціональнішої організації - Радянської Армії ми не проголосуємо, то мені залишиться єдине - подати у відставку.
 Кажуть, щоб я слово "відставку" зняв. Гаразд, я його знімаю, але я маю про це сказати.
 Прошу проголосувати.
 "За" - 265. Приймається. /Оплески/.
 Я хочу подякувати всім народним депутатам за розумне рішення.
Джерело:
http://static.rada.gov.ua/zakon/skl1/BUL14/040991_04.htm

Пошук
Друзі сайту
СтрийПорт - каталог сайтів Стрийщини
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0