Костянтин Назаренко

правник, громадський діяч

Головна | RSS
Головна » Статті » Мої статті

Консультація щодо утворення громадської організації без статусу юридичної особи (оновлено 22.06.15)
УВАГА! Консультація знову дещо застаріла, законодавство знову змінено.

 

Призначення даної консультації - допомогти утворити та легалізувати громадську організацію у самому спрощеному і дешевому варіанті. У варіанті утворення ГО без статусу юридичної особи, без статуту, яка легалізується шляхом простого повідомлення до легалізуючого органу.
 
Втім, для тих хто хоче діяти на підставі статуту чи все ж реєструватися як юридична особа (та й взагалі всім), варто прочитати ось цю брошуру де все розжовано до найменших деталей. Не з усім в ній можна погодитися. Викладати найменування організації виключно великими літерами вже необов'язково. Можливість претворення ГО без статусу юридичної особи в юридичну особу під такою ж назвою - це міф. Місцезнаходження не потрібно вказувати ні в статутів НІ В ПРОТОКОЛІ УСТАНОВЧИХ ЗБОРІВ. Цивільний кодекс не регулює порядку створення ГО (ч.1 ст. 83 (інші форми), ч.4 ст.83 (для ГО встановлені інші правила), ч.2 ст.85 (іншим законом встановлено особливості)). В решті- все дуже толково. Щодо прихильників найпростішого варіанту - можна обмежитися прочитанням того, що нижче.

Тут і надалі, в коментарях до установчих документів, будуть вживатися наступні скорочення: ЗГО - Закон України "Про громадські об'єднання" від 22.03.12; "Порядок" - "Порядок підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань" затверджений наказом міністерства юстиції України 08.07.2011 № 1828/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 липня 2011 р. за N 855/19593.

В новому Законі відсутнє поняття "легалізація". Шкода, бо якщо раніше було чітко визначено, що легалізація ОГ відбувається двома шляхами (шляхом реєстрації чи повідомним шляхом), то тепер суть залишилася та сама, але чіткість термінологічного визначення зникла. Якщо уворюється організація зі статусом юридичної особи, то порядок набуття нею офіційного статусу означується терміном "реєстрація". Якщо ж офіційного статусу набуває ГО без статусу юрособи, термінологічне поняття цієї процедури відсутнє. Тож, хоч замість терміну "легалізація шляхом повідомлення про утворення" з'явився термін "утворення громадської організації без статусу юридичної особи", ми будемо вживати і далі термін "легалізація", оскільки власне "утворення" та процедура погодження з Державою визнання "утворення" належним, це, як кажуть в Одесі, "дві великі різниці". Тому процедуру державного визнання новоутвореної ГО ми йменуватимемо і далі "легалізацією", причім будемо мати на увазі під нею саме повідомну процедуру (на відміну від тієї ж "реєстрації").

В першу чергу необхідно визначитися з назвою організації. І тут слід мати на увазі, що у будь якому випадку, існує лише два варіанти перших двох слів, з яких буде починатися ця назва (ч. 2 ст. 10 ЗГО). Це буде або "Громадська організація" (процедура утворення якої і розглядається нижче), або "Громадська спілка" (процедура її утворення тут розглядатися не буде, достатньо зазначити, що для її заснування необхідно хоча б два засновники - юридичні особи приватного права). Також слід зважати на майбутню абревіатуру (чи інший варіант скороченої назви ГО). Так Громадська організація "Назва" в абревіатурі звучатиме як ГОН, що виглядає не надто привабливо. А от ГрОНа - зовсім інша справа.
 
Назва не може співпадати з назвами інших легалізовано-зареєстрованих ГО. Тому слід звіритися з реєстром (чи не зареєстрована вже аналогічна назва) перш ніж остаточно затверджувати проекти документів. Слід також зважати, що всупереч усталеній думці деяких "консультантів", ви не зможете "м'яко" перейти на статус юридичної особи під тією ж назвою. По перше, це неможливо технічно. Система реєстру просто не сприйме ввід нової організації під такою ж назвою. А спеціальної процедури переведення неюридичної особи в юридичну технічно не передбачено. По друге, це ж випливає і безпосередньо із Закону. В Законі відсутня спеціальна процедура набуття неюридичної особи статусу юридичної. Знаменита частина 8 ст. 16 ("Для отримання статусу юридичної особи громадське об'єднання, яке здійснює діяльність без статусу юридичної особи, за рішенням вищого органу управління може звернутися для проведення процедури реєстрації в порядку, визначеному статтею 12 цього Закону"), на яку посилаються в підтвердження тези, що подібна процедура можлива, стверджує якраз протилежне. Це відсилочна норма, яку слід розуміти так: "хочете статус юридичної? реєструйтесь у загальному порядку, як ст. 12 пише". А отже: установчі збори, нотаріус, нові засновники і т.п. І якщо ви прийдете реєструватися під тою самою назвою, Вам справедливо вкажуть на ч. 4 ст. 10 і відмовлять, оскільки під такою назвою вже є легалізоване об'єднання. Так, так, якщо це не спеціальний порядок, а загальний порядок реєстрації новоутвореної юрособи, на нього розповсюджуються вимоги неповторення назви...

Громадська організація може утворюватися в двох варіантах: зі статусом юридичної особи чи без такого статусу. Згідно мети даної консультації ми розглядаємо варіант без юрособи. Цей варіант також має два підваріанти: зі статутом, чи без нього. Знову ж, тут ми розглядаємо лише другий варіант.


Термін "без статуту" в розумінні ЗГО (п. 6 ч. 2 ст. 9 ЗГО), означає, що ніякі органи управління (чи інші) не створюються (принаймні, на установчих зборах). Обираються лише особи, які мають право представляти громадське об'єднання у правовідносинах з державою та іншими особами і вчиняти дії від імені громадського об'єднання без додаткового уповноваження. Тому і жодних інших зайвих пунктів у порядку денному установчих зборів не передбачається.

Внизу даної консультації дається посилання на завантаження примірного пакету установчих документів, які мають подаватися для легалізації до місцевого управління юстиції.

В пакет установчих документів входять лише ті документи, які вимагаються для легалізації шляхом повідомлення про утворення організації, яка буде здійснювати діяльність без статусу юридичної особи та без статуту. Це лише 4 документи (ч. 2 ст. 16 ЗГО): 1) заява про утворення (завірена нотаріусом); 2) протокол установчих зборів; 3) відомості про засновників; 4) відомості про представників.

 

Стосовно учасників установчих зборів та їх кількості. В загальному, всі учасники вважаються засновниками (ч. 1 ст. 9). Всі учасники мають розписатися в реєстрі, що додається до протоколу установчих зборів (ч. 11 ст. 9). У принципі, жодних незручностей, навіть у випадку великої кількості учасників, не передбачається. Проте, деякі "розумні" чиновники можуть вимагати, щоб всі засновники поставили і засвідчили свої підписи нотаріально під заявою до органу юстиції, всупереч ч. 2 ст. 16 ЗГО, де вказано, що таку заяву підписують або засновники, або особи, що уповноважені установчими зборами представляти організацію.

 

З іншої сторони можна потеоретизувати та посперечатися хто такі засновники. Так, це ті особи, які брали участь у зборах ЗАСНОВНИКІВ (установчих зборах) та ПРИЙМАЛИ РІШЕННЯ (шляхом голосування на зборах) ПРО ЗАСНУВАННЯ (утворення) організації. Тож ніби все ясно - всі учасники - це засновники і навпаки. А якщо хтось з учасників проголосував проти рішення про заснування? І документи як засновник відмовляється підписувати? А хтось "за", але документи підписувати не хоче? Такі можуть вважатися засновниками? Навряд... Правда, незрозуміло для чого такі особи взагалі приперлися на збори... Тож установчі збори можуть прийняти рішення вважати засновниками (фундаторами) конкретний поіменний перелік осіб. Або більш розмито: "Вважати засновниками тих учасників установчих зборів, які підпишуться під заявою про заснування організації та іншими необхідними документами". Але краще все ж притримуватися стандартної теорії: учасник зборів=засновник.
 
Але, якщо учасників багато, а хочеться реєструвати юридичну особу, ця формула може стати значною проблемою. Бо тоді на кожного (!) такого засновника-учасника доведеться заповнювати окрему картку реєстраційної форми з вказуванням купи деталей приватного життя цієї особи (коди, телефони, пошти, адреси, чи був помічений у п'янках і чи не п'є жадно зранку холодну воду...). Тож або доручати вузькому колу осіб формально провести установчі збори, або називати засновниками не всіх учасників (див. вище), або вигадувати ще щось.

Стосовно осіб, що уповноважені представляти організацію. Кількість таких не обмежується. Може бути і одна особа. Проте, щоб не сильно дратувати чиновників і не примушувати їх багато розмірковувати над "законністю" відходу від звичних "стандартів", рекомендується визначити трьох осіб. Адже саме вони будуть підписувати заяву, що підлягає нотаріальному посвідченню. Втім, у багатьох управліннях юстиції вже сприйняли новацію, що таку заяву може підписати і одна особа. А більша кількість підписантів тягне за собою зайві кошти, які Ви залишите нотаріусу. У всякому випадку, переробити бланки документів що пропонуються для завантаження, з трьох уповноважених на одного не складе особливих труднощів.

 

Окрім плати за нотаріальні послуги, жодних інших витрат Ви нести не повинні. З моменту утворення ГО до подання необхідних документів для легалізації у Вас є 60 днів (ч. 1 ст. 16 ЗГО). На практиці. це означає, що найбільш відповідально слід поставитися до заяви, яку Ви засвідчуєте нотаріально. Це єдиний документ, який Ви не зможете переробити, не понісши додаткових матеріальних втрат. Тож її слід оформляти тоді, коли Ви вже свято впевнені у кожному слові, що в ній наводяться. А дата проведення установчих зборів має бути на день - два раніше засвідчення цієї заяви (навіть той самий день цілком допустимий).

Подавши всі необхідні документи до управління юстиції, чекаєте тиждень (ч. 3 ст. 16 ЗГО), а тоді йдете з'ясовувати чим завершилася Ваша спроба. У випадку якихось проблем у Вас ще море часу!

Завантажити пакет установчих документів

 

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: kopen (23.12.2013)
Переглядів: 6237 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Категорії розділу
Мої статті [15]
Перепост [8]
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
СтрийПорт - каталог сайтів Стрийщини
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0