Костянтин Назаренко

правник, громадський діяч

Головна | RSS
Головна » Статті » Мої статті

Дозвіл на знімання в магазинах, кафе, маркетах...

З поширенням цифрових фотоапаратів, які тепер вбудовані в кожен телефон, їх власники все частіше стикаються з різними обмеженнями на фотозйомку. Одним з частих мотивів таких обмежень є заборона власника знімати його майно. Наприклад, водій нерідко забороняє знімати свій автомобіль, охоронці - будівлю, які вони охороняють, адміністрація магазину - товари та цінники на них. Насправді всі подібні заборони в Україні (як, втім, і в більшості розвинених країн світу) неправомірні (ст. 19 Конституції - ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, тобто дозволено все, що не заборонено Законом).
Відповідно до ч. 2 ст. 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Виходячи зі змісту ст. 1 Закону України «Про інформацію», інформація – це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді. Під таке визначення підпадають в тому числі фото- та відеоматеріали, оскільки є даними, що можуть бути відображені в електронному вигляді. Далі, згідно ч. 2 ст. 7 Закону України «Про інформацію», ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Також ч. 2 ст. 302 Цивільного кодексу України дозволяє вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію.
Аргументам на кшталт «на дверях написано» і «скільки вже підірвали будинків, центрів» громадянин з фотоапаратом протиставляє знання законів - від статті 186 КпАП про самоправство (Самоуправство, тобто самовільне, всупереч встановленому законом порядку, здійснення свого дійсного або гаданого права, що не завдало істотної шкоди громадянам або державним чи громадським організаціям, -тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від чотирьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) до основоположної статті 34 Конституції країни, яка говорить: «Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.»
Найчастіше на «право власника» посилаються тоді, коли необхідно обгрунтувати заборону зйомки на території магазинів, кафе, і тому подібних організацій. При цьому в якості обгрунтування часто наводиться стаття 317 Цивільного кодексу, що оповідає про зміст права власності і наділяє власника повноваженнями щодо володіння, користування і розпорядження своїм майном.

«Заборонителі» здійснюють фундаментальну помилку, зараховуючи збір інформації про майно до «користування» або «розпорядженням» ним. Продовжуючи подібний хід думок, можна оголосити «користуванням» взагалі будь-яке отримання інформації, включаючи пильне розглядання. Фактично той, хто вводить на території своєї власності подібні заборони, намагається заборонити іншим користуватися їхньою власністю, тобто, фотокамерами. Заборона на фотозйомку усередині магазинів та інших місць надання послуг має, за великим рахунком, одну реальну причину: власники закладів хочуть припинити фіксацію можливих порушень закону «Про захист прав споживачів» та інших нормативних актів.

Вся інформація про товари, яку продавець надає покупцю, являє собою так звану «публічну оферту», описану в статті 633 ЦК. Доступ до інформації, що входить до складу такої оферти, має надаватися необмеженому колу осіб, тому вона, відповідно до закону «Про інформацію ...» є загальнодоступною. Те, за допомогою чого покупець буде фіксувати і опрацьовувати таку інформацію, власник закладу регламентувати не може. 
Якісь обмеження можуть бути встановлені на створення і розповсюдження зображень тих предметів, які є творами, що охороняються авторським правом. Однак, авторські права на зроблену фотографію (за умови, що об'єкт авторського права становить її основний зміст) належатимуть творцеві таких предметів, а не їх власникові: за загальним правилом, сформульованим у ст. 435 ЦК, «інтелектуальні права" не залежать від права власності на ту річ, в якій виражений результат інтелектуальної діяльності, і не переходять разом з правом власності. Треті особи, в даному випадку власники, не мають права за власною ініціативою вчиняти дії по охороні інтересів власника авторських прав. Таке право є тільки у правовласника та осіб, яким він це право у письмовій формі надав. Тому посилання на порушення авторських прав при фотографуванні неправомірні.
До того ж, обмеження на доступ до інформації можуть встановлюватися лише законами. Поняття «доступу» включає в себе не тільки «отримання інформації», а й «можливість її використання», таким чином, будь-яке обмеження такої можливості теж має встановлюватися в законі. Забороняючи обробляти інформацію про свої речі, власник порушує, в тому числі, і статтю 319 ЦК, оскільки його дії порушують «права та охоронювані законом інтереси інших осіб» (шкодять правам і свободам громадян).
Якщо ж мова йде про організації, що надають послуги, то на них поширюється закон «Про захист прав споживачів» (ЗПС). Його статтею 15 закріплено обов'язок продавця надати покупцю інформацію про товари. Те, як покупець буде надану інформацію опрацьовувати, і за допомогою чого фіксувати, законом не обмежується. 
Зустрічається аргумент, ніби власник може заборонити фотографувати своє майно на підставі статті 32 Конституції , яка забороняє «збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини». Однак це заперечення побудовано на невірному трактуванні даної статті Конституції, яка спрямована проти несанкціонованої стеження за громадянами.
Саме по собі фотографування об'єкта власності неправомірно вважати збором інформації про приватне життя, тобто стеженням за його власником. По-перше, поняття «збирання інформації» включає систематичне агрегування даних, а одноразове або епізодичне фотографування таким не є. По-друге, поняття несанкціонованого збору інформації про приватне життя особи, має на увазі ідентифікацію останньої. Фотографія ж об'єкта власності без даних про особу власника не може вважатися «інформацією про приватне життя особи».
Навіть якщо така «заборона» є, то вона має бути зафіксована у правилах, що засвідчені власником. Власник має ознайомити відвідувачів магазину з заборонами, адже вони не є частиною законодавства і знати їх ми не повинні. Наліпка з перекресленим фотоапаратом чи камерою може бути витлумачена на розсуд журналіста – приміром, перекреслено фотоапарат, але телефон не перекреслено, а ви знімаєте телефоном.
Охоронець не має права забороняти – тільки власник. У даному разі закон регламентує тільки права власника, а всі інструкції і вказівки охоронця – це його трудові відносини з власником магазину. Якщо охоронець власником «уповноважений», то у нього має бути відповідна довіреність від власника.
 Голосно вимагайте покликати власника, показати правила, підписані власником, а також довести вам, що саме та особа, яка підписала правила, і є власником магазину, в якому ви знаходитесь. У будь-якому разі у вас є час на здійснення зйомки, яку ви вважаєте суспільно важливою. Якщо забирають камеру – викликайте міліцію. Бо це кримінальне порушення.
 Ще один нюанс. Якщо в магазині висять камери і написано «Ведеться відеоспостереження», то це є 100-відсоткове свідчення, що ви перебуваєте в публічному місці, адже у відвідувачів згоду на зйомку не беруть. Якщо відеозйомку дозволено власнику, то її дозволено і вам, або ж вимагайте персональної заборони саме від власника. У власника немає ніяких обумовлених законом повноважень, щоб він міг порушувати ваші права. Бо закон є єдиним для всіх.

Категорія: Мої статті | Додав: kopen (15.12.2016)
Переглядів: 585 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Категорії розділу
Мої статті [15]
Перепост [8]
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
СтрийПорт - каталог сайтів Стрийщини
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0